Home Nieuws Webinars over archiefzorg

Webinars over archiefzorg

In samenwerking met Erfgoed Viersprong werkte CEMPER een webinarreeks uit voor amateur‑, vrijwilligers- en cultuurverenigingen uit het werkingsgebied van de erfgoedcel (Lochristi, Destelbergen, Melle, Merelbeke, Oosterzele en Sint-Lievenshoutem). De nood naar archiefzorg was een van de prioriteiten die aan het licht kwam uit de enquête die de erfgoedcel in de regio tijdens het voorjaar had verstuurd. Met de huidige coronacrisis was het logisch om de stap in het duister te wagen en een webinarreeks hierover te organiseren. 

We gingen uit van drie avonden, de essentie was immers om de amateurverenigingen te bereiken. 

Inhoudelijk waren de twee eerste sessies aan elkaar gekoppeld. We behandelden archiefzorg aan de hand van vier grote hoofdstukken/​vragen:

  • Waarom bewaren?
  • Je archief in kaart brengen. 
  • Wat bewaren?
  • Hoe bewaren?

Zowel het fysieke als digitale archief kwam aan bod. Ook het (waarom van) digitaliseren van erfgoed kreeg de nodige aandacht. 

Het derde webinar richtte al zijn pijlen op het presenteren van erfgoed. Het eerste deel van de avond stond in het teken van de wetgeving op de rechten waarmee je best rekening houdt als je je erfgoed wilt tonen. Vervolgens stelde Ellen (Erfgoed Viersprong) en Hanne (CEMPER) aan de hand van enkele cases verschillende platformen en mogelijke uitwerkingen voor. 

Om dit aan de hand van het reeds beschikbare erfgoed van amateurverenigingen te doen was enigszins wat moeilijk. Heel wat koren, harmonieën, fanfares, toneelgezelschappen … vertellen hun geschiedenis al op mooie eigentijdse websites, maar slechts een minimum hiervan toont effectief erfgoed. 

Enerzijds blijft archiefzorg en het tonen van hun erfgoed tijdsintensief voor de amateurverenigingen. Die willen in de eerste plaatsen musiceren, acteren, dansen … Anderzijds moeten we er ons ook bij neerleggen dat verenigingen die al lang bestaan — sommige zijn zelfs ouder dan België — niet meer over al hun erfgoed of volledig archief beschikken. 

Wat hebben we zelf geleerd? 

  • Denk goed na over de inhoud die je aanbiedt in de webinars. 
  • Reken voldoende tijd in voor de voorbereiding. Stel een draaiboek op. (Neem de brochure van FARO over webinars zeker door.)
  • Je moet minstens met twee zijn die het webinar begeleiden. Presenteren en tegelijk vragen of technische problemen opvolgen, dat lukt niet. 
  • Afwisseling is nodig, maar tools gebruiken om hyperinteractief te zijn is ook uit den boze. 
  • De deelnemende verenigingen uit de regio van Erfgoed Viersprong zijn al aardig bezig met hun erfgoed.
Directeur Mariet Calsius Mail Mariet Calsius

Ook interessant

17 nov. 2025

“Ik kijk op een nieuwe manier naar onze boeken!” - Sigrid T’Hooft van het Orpheus Instituut over het VIBE-project

Het Orpheus Instituut verkreeg meer bibliothecaire erfgoedkennis dankzij het VIBE-project.
Lees meer
10 nov. 2025

Van inventarisatie tot interviews ter verrijking van het archief: vijf extra pilootprojecten kunstenerfgoed binnen muziek en podiumkunsten | Oproep 2024

In een tweede ronde konden er 13 projecten aan de slag met een kunstenaarsnalatenschap, waarvan 5 projecten binnen de muziek en podiumkunsten.
Lees meer
14 aug. 2025

Nieuwe leidraad 'Krijg grip op je circuserfgoed'

Samen met Circuscentrum schreven we een leidraad om antwoorden te bieden op vragen over het bewaren van circuserfgoed.
Lees meer
Jonge vrouw met lang zwart haar, een blauwe trui en jeansbroek. Ze maakt een video van zichzelf terwijl ze danst. Haar smartphone staat op een statief voor haar. Achter haar een grijze muur met ruiten in neonlicht.
28 jul. 2025

Introductie: Hoe gebruik je sociale media om dans zichtbaar te maken?

Sociale media bieden je de kans om je dans zichtbaar te maken voor een breder publiek. Ontdek hoe je daaraan begint tijdens deze webinar op 18 novemb…
Lees meer