Home Nieuws Soundwest: Aan de slag met je muziekarchief?

Soundwest: Aan de slag met je muziekarchief?

Muziekbeoefenaars verzamelen een heleboel documenten bij het uitoefenen van hun activiteiten. Hoe bewaar je dit materiaal nu best? Hoe krijg je grip op het archiefmateriaal dat je erfde van vroegere generaties? Hoe ga je om met auteursrechten, portretrechten en GDPR? Hoe draag je zorg voor de digitale documenten die je nu creëert? Moet je alles digitaliseren om het veilig te stellen? Hoe kan je immaterieel erfgoed herkennen en doorgeven aan generaties van morgen? Kom het te weten tijdens een gratis 4-delige vorming en stel je vragen aan professionals.

Zuidwest, het cultuur- en erfgoedplatform van de 13 steden en gemeenten in Zuid-West-Vlaanderen, en CEMPER organiseren een laagdrempelige vormingenreeks omtrent zorg voor het verenigings- of muziekarchief. Je krijgt inzicht en we reiken handvaten aan om zelf duurzaam aan de slag te gaan.

Sessie 1: Fysiek archief

De eerste sessie, op maandag 16 februari 2026 (19.00 – 21.30 uur), staat volledig in het teken van het fysiek archief. Je krijgt er antwoorden op wat je best kan bewaren en hoe je dit duurzaam kan doen.

Locatie: Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia, Vichtesteenweg 29, 8540 Deerlijk

Sessie 2: Digitaal archief

De sessie op dinsdag 3 maart 2026 (19.00 – 21.30 uur) geeft je antwoorden op al je vragen over je digitale archief. Hoe kan je zorgen dat dit niet verloren gaat? Kan je dit best lokaal of in een cloud bewaren?

Locatie: Koninklijk Bevers Harmonieorkest, repetitielokaal De Speelkoer, Schoolstraat 8, 8791 Beveren-Leie

Sessie 3: Digitaliseren & uitpakken met je archief

Hoe kan je duurzaam digitaliseren? En hoe maak je jouw archief zichtbaar? De sessie op woensdag 18 maart 2026 (19.00 – 21.30 uur) geeft je alle antwoorden.

Locatie: Koninklijke Fanfare Hoger Op, repetitielokaal Het Orgelpunt, Emiel Clausstraat 12, 8793 Sint-Eloois-Vijve

Sessie 4: Immaterieel erfgoed

In elke muziekvereniging leeft een rijkdom aan tradities, gewoontes, kennis en praktijken: dat is immaterieel erfgoed. Het gaat om kennis en kunde die in de hoofden en handen van mensen zit en die van generatie op generatie wordt doorgegeven. In de sessie op donderdag 2 april 2026 (19.00 – 21.30 uur) wisselen we uit over wat er vandaag leeft, wat je wil doorgeven en hoe je daar concreet mee aan de slag kan gaan.

Locatie: Koninklijke Muziek Vereniging De Leiezonen, repetitielokaal De Coorengalm, G. Coornaertdreef 8, 8792 Desselgem

Schrijf je in voor dit gratis vormingstraject

Schrijf je gratis in via de projectwebsite van Soundwest. Je schrijft in als persoon. Elk lid van je vereniging die wenst deel te nemen, moet dus afzonderlijk het inschrijvingsformulier invullen. Meerdere leden van dezelfde vereniging zijn altijd handig om later aan de slag te gaan met jullie archief. Ook individuele muzikanten die meer wensen te weten over duurzaam bewaren zijn van harte welkom.

Ook interessant

14 okt 2026

Dwi Mekar: een familie die Balinese dans laat bloeien

Eka, Maarten en hun dochter Ayu vertellen over het doorgeven van Balinese dans in Vlaanderen. 
Lees meer
08 okt 2026

Company Midnight combineert traditioneel messenwerpen met jongleren en technologie

Joris Verbeeren en Simone Scaini gingen op zoek naar wat je met messen kan doen: van werptechnieken over jongleren tot technologische toepassingen.
Lees meer
15 sep 2026

Van bouzoukivaart naar cahier: de Griekse muziekcultuur van Antwerpen in beeld

De bouzoukivaart in 2023 vormde de start van een breder traject. Eén van de resultaten: een cahier van Muziekmuseum Vleeshuis over de bouzouki en de …
Lees meer
14 sep 2026

Hoe Amoukanama circus doorgeeft over grenzen, culturen en generaties heen

Nathalie en Facinet van Amoukanama vertellen over circus in Guinee en Vlaanderen.  
Lees meer