CEMPER connect: Spot op erfgoedzorg voor muziek en podiumkunsten
Tijdens deze tweede editie van CEMPER connect ga je aan de slag om jouw muziek- en podiumerfgoed goed te bewaren, door te geven en zichtbaar te maken. Hoe bewaar en beschrijf je jouw (verenigings)archief? Hoe start je met historisch onderzoek? Op welke manier kan je meer zichtbaarheid geven aan het erfgoed van jouw toneelkring, dansgroep, circus, bandje ...? En welke uitdagingen zijn er voor het doorgeven van muziek- en podiumerfgoed? Kom op zondag 19 oktober van 12.00 tot 17.00 uur naar BASS Cultuurhuis in Heers en geef jouw erfgoed een duurzame toekomst.

Programma
Sessie 1: Wegwijs in erfgoedland
De cultureel-erfgoedsector in Vlaanderen en Brussel telt verschillende instellingen, organisaties en verenigingen die zich elke dag opnieuw inzetten voor de duurzame zorg voor ons erfgoed. Welke erfgoedorganisaties zijn er allemaal? En hoe kunnen ze jou ondersteunen? Raak wegwijs in erfgoedland en grijp de kans om vragen te stellen aan erfgoedexperten.
Deze sessie wordt twee keer gegeven.
Sessie 2: Erfgoedzorg — de basis
Leer in een uur hoe je kan starten met de zorg voor je (verenigings)archief. Hoe krijg je inzicht in het erfgoed? Wat met digitale documenten? Wat moet er bewaard worden? Moet alles in detail geïnventariseerd worden? Hoe breng je in kaart waar wat staat? Kijk eventueel al naar de video Wat blijft er over als het doek valt? | Archiveren: Hoe en wat?.
Deze sessie wordt twee keer gegeven. Wil je je helemaal onderdompelen in erfgoedzorg? Volg dan sessie 2 om 13.00 uur en sessie 3 om 14.00 uur.
Sessie 3: Erfgoedzorg — next level
Je zorgt al enige jaren voor het archief van je vereniging, of je bent verantwoordelijk voor een onderdeel zoals de foto’s, opnames, bladmuziek, kostuums … Je bent misschien verzamelaar van affiches of je hebt de fotoschat van je groottante die in de plaatselijke operette schitterde. Hoe kan je deze collecties beschrijven/inventariseren en bewaren?
Deze sessie wordt twee keer gegeven. Wil je je helemaal onderdompelen in erfgoedzorg? Volg dan sessie 2 om 13.00 uur en sessie 3 om 14.00 uur.
Sessie 4: Onderzoek – de start
Het jubileumjaar komt eraan en je vereniging wil meer weten over haar geschiedenis. Heb je dan een historicus nodig of kan je zelf aan de slag? Of wil je als heemkundige de lokale geschiedenis van het amateurleven van je gemeente onderzoeken? Ontdek de vreugde van historisch onderzoek. Deze sessie focust op de zoektocht naar bronnen.
Deze sessie wordt één keer gegeven. Wil je je helemaal onderdompelen in onderzoek? Volg dan sessie 4 om 13.00 uur en sessie 5 om 14.00 uur.
Sessie 5: Onderzoek – output en presentatie
Wat is het resultaat van je onderzoek en hoe kan je het presenteren? Aan de hand van enkele voorbeelden bekijken we verschillende mogelijkheden om jouw onderzoeksresultaten bekend te maken aan een breder publiek. Heb je zelf al een onderzoek naar buiten gebracht? Neem gerust voorbeelden van jouw communicatie, publicatie … mee.
Heb je een publicatie over muziek- of podiumerfgoed uitgegeven? Dan kan je ook een exemplaar meenemen om die een plaats te geven in de CEMPER-bibliotheek.
Deze sessie wordt één keer gegeven. Wil je je helemaal onderdompelen in onderzoek? Volg dan sessie 4 om 13.00 uur en sessie 5 om 14.00 uur.
Sessie 6: Registreer je archief op Archiefbank
Bewaar je een archief of interessante collectie? Zoek je naar een manier om die zichtbaar te maken bij het grote publiek? Archiefbank Vlaanderen biedt het grootste overzicht van privéarchieven en ‑collecties — van verenigingen en privépersonen — in Vlaanderen en Brussel. Leer tijdens deze sessie hoe je een account aanmaakt, hoe je jouw archief of collectie kan invoeren, hoe je fiches kan koppelen …
Neem zeker een laptop mee, want na een korte introductie gaan we samen aan de slag en kan je persoonlijke feedback krijgen.
Deze sessie wordt twee keer gegeven. Wil je meer tijd om jouw registratie uit te werken en persoonlijke feedback te krijgen? Dan kan je de sessie ook twee keer volgen.
Sessie 7: Registreer je praktijk op immaterieelerfgoed.be
Van muziekculturen tot danstradities; van acteer- en circustechnieken tot ambachten en meer. Muziek en podiumkunsten kennen heel wat immaterieel erfgoed. Ben jij betrokken bij immaterieel muziek- of podiumerfgoed en wil je dat meer zichtbaarheid geven? Immaterieelerfgoed.be verzamelt immaterieel-erfgoedpraktijken uit Vlaanderen en Brussel. Liefhebbers en beoefenaars zenden een tekst in waarin ze hun praktijk beschrijven. Leer tijdens deze sessie hoe je een goede beschrijving maakt en hoe je die kan toevoegen aan het overzicht.
Neem zeker een laptop mee, want na een korte introductie gaan we samen aan de slag en kan je persoonlijke feedback krijgen.
Deze sessie wordt twee keer gegeven. Wil je meer tijd om jouw registratie uit te werken en persoonlijke feedback te krijgen? Dan kan je de sessie ook twee keer volgen.
Panelgesprek: Uitdagingen voor het doorgeven van muziek- en podiumerfgoed
Muziek‑, theater‑, circus- en dansverenigingen spelen een cruciale rol in het levend houden van immaterieel erfgoed. Om die praktijken een toekomst te geven, is het in de eerste plaats belangrijk om het te ‘blijven doen’. Dit vraagt naast veel goesting, ook om randvoorwaarden als leden, vrijwilligers, ruimte, goed contact met het lokaal bestuur, publiek en financiële middelen. Tijdens dit panelgesprek praten we met muziek- en podiumverenigingen die zich inzetten om hun immaterieel erfgoed te blijven beoefenen en door te geven aan volgende generaties. We onderzoeken wat daarvoor nodig is en hoe zij dat in de praktijk waarmaken.
Verloop van de dag
12.00 — 12.45 uur: Aanmelding en ontvangst met broodjes
12.45 — 13.00 uur: Verwelkoming en toelichting
13.00 — 14.00 uur: Erfgoedsessies deel 1
- Sessie 1: Wegwijs in erfgoedland
- Sessie 2: Erfgoedzorg — de basis
- Sessie 3: Erfgoedzorg — next level
- Sessie 4: Onderzoek – de start
- Sessie 6: Registreer je archief op Archiefbank
- Sessie 7: Registreer je praktijk op immaterieelerefgoed.be
14.00 — 15.00 uur: Erfgoedsessies deel 2
- Sessie 1: Wegwijs in erfgoedland
- Sessie 2: Erfgoedzorg, de basis
- Sessie 3: Erfgoedzorg, next level
- Sessie 5: Onderzoek – output en presentatie
- Sessie 6: Registreer je archief op Archiefbank
- Sessie 7: Registreer je praktijk op immaterieelerefgoed.be
15.00 — 15u30 uur: Pauze
15.30 — 17.00 uur: Panelgesprek — Uitdagingen voor het doorgeven van muziek- en podiumerfgoed
Vanaf 17.00 uur: Netwerkdrink
Locatie
CEMPER connect 2025 vindt plaats in BASS Cultuurhuis
(Salvialaan 2, 3870 Heers), de thuisbasis van onder andere Koninklijke Harmonie Salvia.
Carpool naar CEMPER connect
Ga je met de auto naar CEMPER connect en heb je nog een plaatsje vrij? Of ben je op zoek naar een plekje in een auto? Meld jouw rit aan via Carpool.be en rij samen naar Heers.
Deelname aan het evenement is gratis, maar inschrijven is verplicht. Je kan inschrijven tot en met donderdag 9 oktober 2025. Ben je ingeschreven, maar kan je toch niet komen? Geef ten laatste woensdag 15 oktober een seintje en vermijd een no show fee van 25 euro.
CEMPER connect is een jaarlijks terugkerend evenement. Elk jaar staat een ander thema centraal en vindt het op een andere locatie plaats.
Ook interessant

‘Inclusie avant la lettre’: een nalatenschapsproject van theatermaakster Greet Vissers

Klankarchitecten: Hoe we jongeren laten kennismaken met de beiaard

"Elk instrument is een cadeau om mee aan de slag te gaan” - Thomas Kint over pianorestauratie
